Be the first to review this product
Western Digital Elements WDBWLG0160HBK-EESN external hard drive 16 TB USB Type-A 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
In stock
SKU
WDBWLG0160HBK-EESN
16TB, USB 3.0/USB 2.0, Plug-and-Play
| HDD capacity | 16000 GB |
|---|---|
| Product colour | Black |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Bus powered | USB |
| SKU | WDBWLG0160HBK-EESN |
| EAN | 0718037878904 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Elements |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
High Capacity in a Compact Design
The compact design offers up to 18TB capacity, making WD Elements desktop storage the ideal solution for easy, add-on storage of all your important photos, music, videos and files.
Improve PC Performance
When your internal hard drive is almost full your PC slows down. Don’t delete files. Free up space on your internal hard drive by transferring files to your WD Elements desktop storage and get your computer moving again.
Plug-and-Play Simplicity
Works Right Out Of The Box With Windows® PC. Just Plug Into The USB Port To Instantly Add Storage.
USB 3.0 And USB 2.0 Compatibility
With this single drive you get compatibility with the latest USB 3.0 devices and backward compatibility with USB 2.0 devices as well.
WD Quality Inside And Out
We know your data is important to you. So we build the drive inside to our demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability. Then we protect the drive with a durable enclosure designed for style and protection.
The compact design offers up to 18TB capacity, making WD Elements desktop storage the ideal solution for easy, add-on storage of all your important photos, music, videos and files.
Improve PC Performance
When your internal hard drive is almost full your PC slows down. Don’t delete files. Free up space on your internal hard drive by transferring files to your WD Elements desktop storage and get your computer moving again.
Plug-and-Play Simplicity
Works Right Out Of The Box With Windows® PC. Just Plug Into The USB Port To Instantly Add Storage.
USB 3.0 And USB 2.0 Compatibility
With this single drive you get compatibility with the latest USB 3.0 devices and backward compatibility with USB 2.0 devices as well.
WD Quality Inside And Out
We know your data is important to you. So we build the drive inside to our demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability. Then we protect the drive with a durable enclosure designed for style and protection.
| Performance | |
|---|---|
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Plug and Play | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Hard drive | |
| Interface | USB 3.0/2.0 |
| File format system | NTFS |
| HDD capacity | 16 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-A |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Bus powered | USB |
| External power adapter | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 900 g |
| Width | 48 mm |
| Depth | 135 mm |
| Height | 165.8 mm |
| Package depth | 208 mm |
| Package width | 234 mm |
| Package height | 94 mm |
| Packaging data | |
| User guide | Yes |
| Package depth | 208 mm |
| Cables included | USB |
| Package width | 234 mm |
| Package height | 94 mm |
| Technical details | |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Package weight | 1300 kg |
| Ethernet LAN | No |
| Interface | USB 3.0/2.0 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Western Digital Elements WDBWLG0160HBK...
£352.95
|
Popular
Western Digital WD Elements Desktop ex...
£318.28
|
Hot Product
iStorage diskAshur DT² HDD 4TB | Secur...
£336.62
|
iStorage diskAshur PRO² HDD 2TB | Secu...
£297.44
|
Recommended
iStorage diskAshur DT² HDD 8TB | Secur...
£450.91
|
iStorage diskAshur² HDD 5TB Green | Se...
£391.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WDBWLG0160HBK-EESN
|
WDBWLG0040HBK-EESN
|
IS-DT2-256-4000-C-G
|
IS-DAP2-256-2000-C-G
|
IS-DT2-256-8000-C-G
|
IS-DA2-256-5000-GN
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Western Digital
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
iStorage
|
| HDD capacity |
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
1000GB and more
|
| HDD speed |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
N/A
|
5400RPM to 5900RPM
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Green
|
| HDD size |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
N/A
|
| USB version |
2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| USB connector |
USB Type-A
|
Micro-USB B
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| Bus powered |
USB
|
N/A
|
USB
|
USB
|
USB
|
USB
|




























