Be the first to review this product
Xerox 006R04343 Toner cartridge black, 12.5K pages (replaces HP 655A/CF450A) for HP LaserJet M 652/681
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45% compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Capacity | 12500.00 |
| Colour | black |
| SKU | 006R04343 |
| EAN | 0095205068313 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Everyday Remanufactured |

Page after page of performance. Precision color matching and crisp fine-line detail.

Environmentally responsible. Reduce your carbon footprint, boost your bottom line.

Less risk, no hassles. Lifetime protection with free cartridge replacement.

Reduce waste, not your expectations. Quality and sustainable results that never compromise.
Compatible Printers: HP Color LaserJet Enterprise MFP M 681 f, HP Color LaserJet Enterprise MFP M 681 dh, HP Color LaserJet Enterprise M 653 x, HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP M 682 z, HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP M 681 dh, HP Color LaserJet Enterprise M 653 Series, HP Color LaserJet Enterprise MFP M 681 Series, HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP M 681 Series, HP Color LaserJet Enterprise M 653 dn, HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP M 681 f, HP Color LaserJet Enterprise Flow MFP M 681 z, HP Color LaserJet Enterprise M 652 dn, HP Color LaserJet Enterprise M 652 n, HP Color LaserJet Enterprise M 653 dh, HP Color LaserJet Enterprise MFP M 681 xh, HP Color LaserJet Enterprise M 652 Series
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Compatible |
| Black toner page yield | 12500 pages |
| Compatibility | Colour LaserJet Enterprise M652 Colour LaserJet Enterprise M653 Color LaserJet Enterprise MFP M681 Color LaserJet Enterprise MFP M682 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certification | RoHS, REACH SVHC, CE MARK STMC, ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 |
| Replacement for | HP 655A |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF450A |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 35 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | 17 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70% |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 1.49 kg |
| Weight | 1.33 kg |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 145 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 375 mm |
| Package weight | 1.49 kg |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 145 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 120.9 x 348.7 x 163.6 mm (4.76 x 13.7 x 6.44") |
| Package weight (imperial) | 1.33 kg (2.94 lbs) |
| Technical details | |
| Type | Compatible |
| Brand compatibility | HP |
| OEM code | CF450A |
| Package type | Box |
| Package dimensions (W x D x H) | 120.9 x 348.7 x 163.6 mm (4.76 x 13.7 x 6.44") |
| Country of origin | China |
| Package weight (imperial) | 1.33 kg (2.94 lbs) |
| Compatibility | Colour LaserJet Enterprise M652 Colour LaserJet Enterprise M653 Color LaserJet Enterprise MFP M681 Color LaserJet Enterprise MFP M682 |
| Harmonized System (HS) code | 8443.99.1000 |
| Other features | |
| Certification | RoHS, REACH SVHC, CE MARK STMC, ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 |
| Package dimensions (W x D x H) | 120.9 x 348.7 x 163.6 mm (4.76 x 13.7 x 6.44") |
| Package weight (imperial) | 1.33 kg (2.94 lbs) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8443.99.1000 |
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Xerox 006R04343 Toner cartridge black,...
£74.29
|
Bestseller
Ricoh 841817 Toner black, 29.5K pages...
£87.40
|
New
HP Q6511X/11X Toner cartridge black, 1...
£86.90
|
Hot Product
HP C9720A/641A Toner cartridge black,...
£81.40
|
Popular
HP Q1338A/38A Toner cartridge black, 1...
£94.60
|
Ricoh 841856 Toner cyan, 22.5K pages f...
£102.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
006R04343
|
841817
|
Q6511X
|
C9720A
|
Q1338A
|
841856
|
| Manufacturer |
Xerox
|
Ricoh
|
HP
|
HP
|
HP
|
Ricoh
|
| Type |
Compatible
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
HP
|
Ricoh
|
HP
|
HP
|
HP
|
Ricoh
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|



















































































































































































































