Be the first to review this product
Zebra Z-Band Direct Wristband White
In stock
SKU
10006995K
Z-Band Direct Wristband
| SKU | 10006995K |
|---|---|
| EAN | 5051964125662 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | In Stock |
Wristband, Polypropylene, 1x11in (25.4x279.4mm); Direct thermal, Z-Band Direct, Adhesive closure, Cartridge, 200/roll, 6/box,
Direct thermal polypropylene wristband with a tamper-evident adhesive closure. Latex-free.Options for color coding. The 1' adult wristbands are available with red, blue, green, yellow, pink or orange stripes.Provides superior image durability and tensile strength.Meets healthcare patient ID and safety goals (The Joint Commission), removes risk of data left on ribbons (HIPPA), and prevents medication and blood transfusion errors (FDA)Latex-free, waterproof, and resistant to smearing, abrasion, alcohol, mild cleaners and hand sanitizers such as Purell®.
Direct thermal polypropylene wristband with a tamper-evident adhesive closure. Latex-free.Options for color coding. The 1' adult wristbands are available with red, blue, green, yellow, pink or orange stripes.Provides superior image durability and tensile strength.Meets healthcare patient ID and safety goals (The Joint Commission), removes risk of data left on ribbons (HIPPA), and prevents medication and blood transfusion errors (FDA)Latex-free, waterproof, and resistant to smearing, abrasion, alcohol, mild cleaners and hand sanitizers such as Purell®.
| Features | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Product colour | White |
| Brand compatibility | Zebra |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 6 |
| Labels per pack | 200 pc(s) |
| Technical details | |
| Media size (1 slide) | 25.4 x 279.4 |
| Labels per pack | 200 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Case or master carton weight | 4.9895 kg |
| Case or master carton quantity | 1200 pc(s) |
| Material | |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Media size (1 slide) | 25.4 x 279.4 |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Case or master carton weight | 4.9895 kg |
| Case or master carton quantity | 1200 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Zebra Z-Band Direct Wristband White
£210.34
|
Hot Product
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£168.69
|
Zebra Z-Ultimate 3000T White
£255.52
|
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£168.69
|
Recommended
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£168.67
|
Popular
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£168.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
10006995K
|
800264-605
|
880243-012D
|
800264-105
|
800264-405
|
800264-155
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|



































