Be the first to review this product
Cablenet 1m UK (5 Amp) - IEC C13 Black PVC 0.75mm Power Leads
In stock
SKU
42-0558
UK Mains Type G/C13, 1m
- 1m
- Black
- UK (5 Amp)
- C13
- 0.75mmSq
| SKU | 42-0558 |
|---|---|
| EAN | 5056750306539 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | In Stock |
The UK - C13 mains cable, commonly (but incorrectly) known as a kettle lead, is used for powering a variety of electrical appliances such as PC base units, monitors, printers, photocopiers and a wide range of other equipment.
The connectors are moulded to provide a high-quality cable which is perfect for office and/or comms room use.
The connectors are moulded to provide a high-quality cable which is perfect for office and/or comms room use.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 1 m |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Connector 1 current | 5 A |
| Input voltage | 250 V |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cablenet 1m UK (5 Amp) - IEC C13 Black...
£2.11
|
Hot Product
Datalogic 2-pin Standard Power Cord -...
£2.07
|
Popular
StarTech.com 1m (3ft) Laptop Power Cor...
£2.42
|
New
Lindy DC Adapter Cable 5.5mm to 3.5mm
£2.75
|
Recommended
Cablenet 1m IEC C20 - IEC C19 Black PV...
£3.08
|
Cablenet 1m IEC C14 - IEC C13 Orange P...
£1.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
42-0558
|
90ACC1885
|
PXTNB2SEU1M
|
70262
|
42-0570
|
42-2671
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
Datalogic
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Cablenet
|
Cablenet
|




































