Be the first to review this product
connektgear 2m European Mains Power Cable - Schuko Plug to C5 (Cloverleaf) Socket
In stock
SKU
27-0008
2m European Mains Power Cable - Schuko Plug to C5 (Cloverleaf) Socket
- Connector 1: Schuko Plug
- Connector 2: C5 IEC Female
- Plug: Rated 16 amps
- Cable: 0.75mm2
- Cable length: 2m
- Colour: Black
| SKU | 27-0008 |
|---|---|
| EAN | 5035624008533 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our schuko plug to C5 power cable is built to deliver safe and reliable power to a range of devices, such as laptop chargers, projectors and printers. Featuring a standard schuko plug at one end and a C5 (cloverleaf) socket at the other, it is designed to plug into devices featuring a C6 connector.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type F |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type F |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 200 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 2m European Mains Power Ca...
£2.00
|
Hot Product
connektgear 2m UK Mains Power Cable -...
£1.96
|
Popular
connektgear 2m Mains Extension Power C...
£2.24
|
Bestseller
connektgear 1.8m UK Mains Power Cable...
£2.77
|
Recommended
connektgear 2m UK Mains Power Cable -...
£2.46
|
Datalogic 2-pin Standard Power Cord -...
£2.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0008
|
27-0112B
|
COPPL0020
|
27-0110B
|
27-0114B
|
90ACC1885
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
Datalogic
|











































