Be the first to review this product
Cablenet 42-2998 power cable Blue 1 m C14 coupler C15 coupler
In stock
SKU
42-2998
1 m, C14, 0.75mm, Blue, Rubber
- 1m
- Blue
- C14
- C15
- 0.75mmSq
| SKU | 42-2998 |
|---|---|
| EAN | 5056750341325 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | In Stock |
1m IEC C14 - IEC C15 Hot Condition Blue H05RR-F 0.75mm Power Leads
The C14 - C15 Hot-Condition jumper cables are used for powering a variety of electrical appliances where heat can be an issue - e.g. Cisco Catalyst Switches, HP Procurve Switches and Dell PowerConnect Switches.
The connectors are moulded to provide a high-quality cable which is perfect for office and/or comms room use.
The C14 - C15 Hot-Condition jumper cables are used for powering a variety of electrical appliances where heat can be an issue - e.g. Cisco Catalyst Switches, HP Procurve Switches and Dell PowerConnect Switches.
The connectors are moulded to provide a high-quality cable which is perfect for office and/or comms room use.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Jacket material | Rubber |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 standard | IEC 60320 |
| Connector 2 standard | IEC 60320 |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Blue |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
| Diameter | 0.75 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Rubber |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Cablenet 42-2998 power cable Blue 1 m...
£1.92
|
Hot Product
connektgear 2m UK Mains Power Cable -...
£2.46
|
Bestseller
Datalogic 2-pin Standard Power Cord -...
£2.09
|
Popular
StarTech.com 1m (3ft) Laptop Power Cor...
£2.44
|
New
Lindy DC Adapter Cable 5.5mm to 3.5mm
£2.75
|
Recommended
connektgear 1m Mains Extension Hot Rat...
£2.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
42-2998
|
27-0114B
|
90ACC1885
|
PXTNB2SEU1M
|
70262
|
27-0328
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
connektgear
|
Datalogic
|
StarTech.com
|
Lindy
|
connektgear
|








































