Be the first to review this product
Cablenet 2m UK (3 Amp) - IEC C7 Figure of 8 Black PVC 0.75mm Power Leads
In stock
SKU
42-2594
2m, Power plug type G/C7, Black
- 2m
- Black
- UK (3 Amp)
- C7
- 0.75mmSq
| SKU | 42-2594 |
|---|---|
| EAN | 5056750306867 |
| Manufacturer | Cablenet |
| Availability | In Stock |
The UK - C7 (Figure 8) mains cable is frequently used to provide power for lower current domestic electrical appliances, such as audio, video and radio equipment.
The connectors are moulded to provide a high-quality cable which is perfect for office and/or comms room use.
The connectors are moulded to provide a high-quality cable which is perfect for office and/or comms room use.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 2 m |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Connector 1 current | 3 A |
| Input voltage | 250 V |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Cablenet 2m UK (3 Amp) - IEC C7 Figure...
£1.95
|
Recommended
connektgear 2m UK Mains Power Cable -...
£2.46
|
Bestseller
Datalogic 2-pin Standard Power Cord -...
£2.09
|
Popular
StarTech.com 1m (3ft) Laptop Power Cor...
£2.44
|
New
Lindy DC Adapter Cable 5.5mm to 3.5mm
£2.75
|
connektgear 1m Mains Extension Hot Rat...
£2.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
42-2594
|
27-0114B
|
90ACC1885
|
PXTNB2SEU1M
|
70262
|
27-0328
|
| Manufacturer |
Cablenet
|
connektgear
|
Datalogic
|
StarTech.com
|
Lindy
|
connektgear
|









































