Be the first to review this product
Canon 0897B001/PFI-102M Ink cartridge magenta 130ml for Canon IPF 500/600/700
In stock
SKU
0897B001
PFI-102M Magenta Ink Tank
| SKU | 0897B001 |
|---|---|
| EAN | 4960999299792 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | In Stock |
PFI-102M Magenta Ink Tank
Compatible Printers: Canon imagePROGRAF IPF 605 L plus, Canon imagePROGRAF IPF 510 plus, Canon imagePROGRAF IPF 700, Canon imagePROGRAF IPF 610 plus, Canon imagePROGRAF IPF 610 Series, Canon imagePROGRAF IPF 510, Canon imagePROGRAF IPF 720, Canon imagePROGRAF IPF 510 Series, Canon imagePROGRAF LP 24, Canon imagePROGRAF IPF 610, Canon imagePROGRAF IPF 500, Canon imagePROGRAF IPF 600, Canon imagePROGRAF LP 17, Canon imagePROGRAF IPF 605, Canon imagePROGRAF IPF 710
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink volume | 130 ml |
| Brand compatibility | Canon |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | iPF500, iPF610, iPF605, iPF605L, iPF600, iPF720, iPF710, iPF700, iPF610plus, iPF605Lplus, iPF510plus, iPF510 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Print cartridge volume (metric) | 130 ml |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Japan |
| Print technology | Inkjet printing |
| Print cartridge volume (metric) | 130 ml |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 115 mm |
| Package weight | 35 g |
| Package width | 25 mm |
| Package height | 90 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 115 mm |
| Package weight | 35 g |
| Package width | 25 mm |
| Package height | 90 mm |
| Other features | |
| Print cartridge volume (metric) | 130 ml |
| Country of origin | Japan |
| Logistics data | |
| Country of origin | Japan |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Popular
Canon 0897B001/PFI-102M Ink cartridge...
£70.56
|
Ricoh 841635 Ink cartridge black, 834...
£99.68
|
Recommended
Brother LC-1280XLVALBPDR Ink cartridge...
£97.23
|
Hot Product
HP C2P07AE/62XL Printhead cartridge co...
£61.60
|
Bestseller
HP C2P05AE/62XL Printhead cartridge bl...
£60.48
|
New
Epson C13T16364012/16XL Ink cartridge...
£87.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
0897B001
|
841635
|
LC1280XLVALBP
|
C2P07AE
|
C2P05AE
|
C13T16364012
|
| Manufacturer |
Canon
|
Ricoh
|
Brother
|
HP
|
HP
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
| Printing colours |
Magenta
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Canon
|
Ricoh
|
Brother
|
HP
|
HP
|
Epson
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|





































