Be the first to review this product
Epson C13T27114012/27XL Ink cartridge black high-capacity, 1.1K pages 17,7ml for Epson WF 3620
In stock
SKU
C13T27114012
Singlepack Black 27XL DURABrite Ultra Ink
- Reduce your printing costs with XL inks: Offering great value, inks are supplied individually so you only ever have to replace the colour used. Plus with XL cartridges, you can print up to 1,100 black and 1,100 colour pages*. Black XXL cartridges are also available with a yield of 2,200 pages*.
- Low cost yet reliable: Enjoy reliable prints with minimal outlay using Epson's four-colour 27 inks. Thanks to the all-pigment inks, this ink set produces clear, long-lasting prints, that are water, smudge and highlighter resistant.
- Genuine Epson EasyMail packaging: Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home, with our EasyMail packaging. Designed with slim packaging to fit through most letterboxes, this is great for the environment as well as it reduces the amount of plastic used by 75% vs retail ink packaging*.
- Optimised for Epson printers: Enjoy hassle-free and reliable printing with Epson's genuine inks. Guaranteed to work with your printer and produce the best quality results.
- User-friendly: You can quickly identify the right pack in-store or online thanks to the image on the front. Simply check your user guide to find out which image you should look for.
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 1100.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 17.70 |
| SKU | C13T27114012 |
| EAN | 8715946625843 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Alarm clock |
| Product Videos |
View Video View Video |
27XL Alarm Clock DURABrite Ultra Single Black Ink
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Reduce your printing costs with XL inks
DURABrite Ultra Inks are available in standard and XL sizes, with page yields displayed clearly on each pack.
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges
across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help you reduce your business printing costs by up to 25%*. Print up to 2,200 pages* with the high-yield, XXL black ink cartridge.
Save money with individual inks
Epson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Epson's DURABrite Ultra Ink is ideal for producing laser-like, business documents. Thanks to its all-pigment ink system, documents are water, smudge and highlighter resistant and its quick-drying properties make it perfect for duplex printing.
Reduce your printing costs with XL inks
DURABrite Ultra Inks are available in standard and XL sizes, with page yields displayed clearly on each pack.
Epson offers a choice of standard or extra large (XL) ink cartridges
across its latest ink ranges. XL inks are ideal if you print high volumes and can help you reduce your business printing costs by up to 25%*. Print up to 2,200 pages* with the high-yield, XXL black ink cartridge.
Save money with individual inks
Epson’s individual inks give you further savings as you only need to replace the colour used.
Epson inks are optimised for Epson printers
Epson inks and papers have been developed to work hand-in-hand with Epson printers to produce the best results time and time again.
Genuine Epson EasyMail packaging
Online ink purchases can be conveniently delivered to you at home thanks to EasyMail packaging. And what’s great is that we’ve specially designed the packaging so that it’s compact enough to fit through most letterboxes, for when your post doesn't require a signature. That should prevent unnecessary trips to collect deliveries.
Compatible Printers: Epson WorkForce WF-7715 DWF, Epson WorkForce WF-3620 WF, Epson WorkForce WF-3640 DTWF, Epson WorkForce WF-3600 Series, Epson WorkForce WF-7110 DTW, Epson WorkForce WF-7710 DWF, Epson WorkForce WF-7615 DWF, Epson WorkForce WF-7700 Series, Epson WorkForce WF-7210 DTW, Epson WorkForce WF-7720 DTWF, Epson WorkForce WF-7620 DTWF, Epson WorkForce WF-7610 DWF, Epson WorkForce WF-3620 DWF, Epson WorkForce WF-7600 Series
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C13T27114012 |
| Black ink volume | 17.7 ml |
| Brand compatibility | Epson |
| Black ink page yield | 1100 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | - WorkForce WF-7720DTWF - WorkForce WF-7715DWF - WorkForce WF-7710DWF - WorkForce WF-7620DTWF - WorkForce WF-7610DWF - WorkForce WF-7210DTW - WorkForce WF-7110DTW - WorkForce WF-3640DTWF - WorkForce WF-3620DWF |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Indonesia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 136 pc(s) |
| Products per pallet layer | 136 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1360 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946628202 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Packaging data | |
| Package depth | 64 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 150 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 1360 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 64 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 102 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 150 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Indonesia |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 39 cm |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Master (outer) case width | 102 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 1360 pc(s) |
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 136 pc(s) |
| Products per pallet layer | 136 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 1360 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 8715946628202 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Country of origin | Indonesia |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Epson C13T27114012/27XL Ink cartridge...
£29.75
|
Hot Product
HP 51604A Printhead cartridge black fo...
£25.76
|
HP Q2354A/2242 Printhead cartridge blu...
£42.56
|
Popular
Canon 0616B001/PG-50 Printhead cartrid...
£31.36
|
New
Epson C13T850700/T8507 Ink cartridge l...
£39.40
|
Recommended
Canon 0550C001/PFI-1000PC Ink cartridg...
£39.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13T27114012
|
51604A
|
Q2354A
|
0616B001
|
C13T850700
|
0550C001
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
HP
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Blue
|
Black
|
Light Black
|
Photo cyan
|
| Brand compatibility |
Epson
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
Canon
|








































































