Be the first to review this product
Brother LC3217VAL ink cartridge 4 pc(s) Original Black, Cyan, Magenta, Yellow
In stock
SKU
LC3217VAL
Genuine Brother LC3217VAL standard yield black, cyan, magenta and yellow ink cartridges - multi pack. Each cartridge prints 550 pages.
- Each cartridge prints 550 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridges
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC3217 original ink cartridges protects your printer warranty
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Type | Original |
| Supply type | Multi pack |
| SKU | LC3217VAL |
| EAN | 4977766779142 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother LC3217VAL value pack (including black, cyan, yellow and magenta ink cartridges) guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Great value for money, our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best.
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 550 pages |
| Black ink page yield | 550 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | MFC-J6930DW MFC-J5930DW MFC-J5730DW MFC-J5335DW MFC-J6935DW MFC-J6530DW MFC-J5330DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Pallet GTIN (EAN/UPC) | 4977766779142 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55 mm |
| Weight | 166 g |
| Height | 150 mm |
| Depth | 101 mm |
| Package depth | 64 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package width | 106 mm |
| Package height | 185 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 64 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package width | 106 mm |
| Package height | 185 mm |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 800 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 200 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 14 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 25 pc(s) |
| Pallet gross weight | 184.6 kg |
| Products per pallet | 800 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 200 pc(s) |
| Pallet GTIN (EAN/UPC) | 4977766779142 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother LC3217VAL ink cartridge 4 pc(s...
£41.93
|
New
Ricoh 841636 Ink cartridge cyan, 440 p...
£51.52
|
Recommended
HP Q2354A/2242 Printhead cartridge blu...
£42.56
|
Hot Product
Epson C33S020464/SJIC-15-P Ink cartrid...
£50.18
|
Popular
Epson C13T08074011/T0807 Ink cartridge...
£55.73
|
Epson C33S020490/SJIC-20-P-(K) Ink car...
£50.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC3217VAL
|
841636
|
Q2354A
|
C33S020464
|
C13T08074011
|
C33S020490
|
| Manufacturer |
Brother
|
Ricoh
|
HP
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
N/A
|
Cyan
|
Blue
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
Ricoh
|
N/A
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|























































































