Be the first to review this product
HP Q2354A/2242 Printhead cartridge blue, Ink pigmented 42ml for HP Address Printer/Thermal InkJet 2.5
- Original HP 2242 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Print high-quality documents with Original HP ink cartridges – designed with the printer for excellent worry-free performance.
| SKU | Q2354A |
|---|---|
| EAN | 7613058017154 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Print high-quality documents with Original HP ink cartridges – designed with the printer for excellent worry-free performance.
Compatible Printers: Pitney Bowes W 700, Imagistics W 77 R, Stielow 5955, Rena DA 615, Stielow 5953 L, Imagistics DA 400, Pitney Bowes W 680, HP Thermal InkJet 2.5, Stielow IJ 75, Rena DA 595, Imagistics W 880, AstroJet 2800, Stielow 5952 F, Pitney Bowes W 890, Hasler IJ 75, AstroJet 3600 Series, Imagistics W 65 R, AstroJet 1000 Series, AstroJet 3600, Imagistics W 700, Rena PS 2000, Stielow 5955 S, Pitney Bowes DA 550, Rena XPS 80, Rena PS 1000, AstroJet IB 9000, Imagistics W 770, Hasler IJ 65, Rena XPS 2000, Stielow 5955 V, AstroJet 3800, Stielow 5953 S, Stielow IJ 45, Stielow 5952 S, Stielow IJ 35, Rena Envelope Imager III, Stielow 5954 S, Imagistics DA 700, Stielow Portosprinter 35, Stielow 5982, AstroJet 2800 Series, Pitney Bowes DA 950, Pitney Bowes DA 50 S, Rena Envelope Imager I, Imagistics W 890, Stielow Portosprinter, Stielow 5986, Imagistics W 660, Imagistics W 800, Pitney Bowes W 660, Stielow 5953 Series, Imagistics DA 950, Stielow 5953 LC, Rena DJP, Imagistics W 891, Rena Envelope Imager II, Stielow 5980, AstroJet 1000, Stielow Portostar, Stielow 5992, HP Addmaster IJ 1000, Output Solutions Inkjet Carton Coding System HP 620 E, Rena DA 612, Pitney Bowes W 790, Output Solutions Inkjet Carton Coding System HP 630 E, Pitney Bowes DA 80 F, Pitney Bowes DA 75 S, Stielow IJ 65, Rena DA 613, Imagistics W 600, Pitney Bowes DA 400, Rena DA 608, Pitney Bowes W 801, Imagistics W 990, AstroJet 2600 P, AstroJet 2800 P, Stielow 5988, Pitney Bowes DA 70 S, AstroJet 3600 P, AstroJet 2600 Series, Stielow IJ 85, Imagistics W 790, AstroJet 300 P, Stielow 5952 Series, Stielow 5952, Rena XPS 90, Pitney Bowes DA 500, Output Solutions Inkjet Carton Coding System HP 610 E, Rena DA 620, Pitney Bowes W 880, Stielow 5954, Pitney Bowes DA 55 S, AstroJet 1000 P, Stielow 5953 F, Pitney Bowes DA 900, Pitney Bowes DA 95 F, AstroJet 500 P, Pitney Bowes DA 750, Pitney Bowes W 770, Pitney Bowes W 660 Series, Pitney Bowes W 990, Stielow 5955 Series, Pitney Bowes W 991, Imagistics W 660 Series, Pitney Bowes W 661, Stielow Portosprinter 45, AstroJet 2650 P, Pitney Bowes W 990 Series, Rena DA 612 S, Pitney Bowes W 800, AstroJet Imaging System II, Imagistics DA 900, Imagistics W 661, Pitney Bowes DA 700
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Blue |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Ireland, Singapore |
| HP segment | Home |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Technical details | |
| Printing colours | Blue |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | Ireland, Singapore |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 80 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 40 °C |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 441031052 |
| Country of origin | Ireland, Singapore |
| Logistics data | |
| Country of origin | Ireland, Singapore |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HP Q2354A/2242 Printhead cartridge blu...
£42.56
|
New
Ricoh 841636 Ink cartridge cyan, 440 p...
£51.52
|
Hot Product
Epson C33S020464/SJIC-15-P Ink cartrid...
£50.18
|
Popular
Epson C13T08074011/T0807 Ink cartridge...
£55.73
|
Epson C33S020490/SJIC-20-P-(K) Ink car...
£50.18
|
Bestseller
Epson C13S020563/GJIC5(K) Ink cartridg...
£45.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Q2354A
|
841636
|
C33S020464
|
C13T08074011
|
C33S020490
|
C13S020563
|
| Manufacturer |
HP
|
Ricoh
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Blue
|
Cyan
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Ricoh
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Supply type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|






















































































