Be the first to review this product
Epson C13S020690/PJIC7(LM) Ink cartridge light magenta 31.5ml for Epson PP 100/50
In stock
SKU
C13S020690
Epson Discproducer Ink PJIC7(LM), Light Magenta...
| Printing colours | Light magenta |
|---|---|
| Colour | photomagenta |
| Content (ml) | 31.50 |
| Brand compatibility | Epson |
| SKU | C13S020690 |
| EAN | 8715946716206 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Discproducer Ink Cartridge, Light Magenta
Ink type: Dye ink
Capacity: 1000 discs or more for 1 inkset in continuous printing under the following conditions:
- Environment: At room temperature
- Printable area: Φ116 to 45 mm
- Area coverage of each colour: 16.7 %
- Disc type: CD/DVD
- Mode setting: Fine
- Colour correction: Natural colour
Valid period: Specification 2 years, including 6 months after the pack is opened.
Size: Width (W) 42 mm, Depth (D) 83 mm, Height (H) 26.4 mm
Mass: Approximately 64 g
Ink type: Dye ink
Capacity: 1000 discs or more for 1 inkset in continuous printing under the following conditions:
- Environment: At room temperature
- Printable area: Φ116 to 45 mm
- Area coverage of each colour: 16.7 %
- Disc type: CD/DVD
- Mode setting: Fine
- Colour correction: Natural colour
Valid period: Specification 2 years, including 6 months after the pack is opened.
Size: Width (W) 42 mm, Depth (D) 83 mm, Height (H) 26.4 mm
Mass: Approximately 64 g
Compatible Printers: Epson Discproducer PP-100 Series, Epson Discproducer PP-100 III, Epson Discproducer PP-50-BD, Epson Discproducer PP-100 N, Epson Discproducer PP-100 II, Epson Discproducer PP-100 N Network, Epson Discproducer PP-100 AP, Epson Discproducer PP-100 N Security, Epson Discproducer PP-50, Epson Discproducer PP-100 II BD, Epson Discproducer PP-100, Epson Discproducer PP-50 II
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Epson |
| Printing colours | Light magenta |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Light magenta |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 42 mm |
| Weight | 64 g |
| Height | 26.4 mm |
| Depth | 83 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Epson C13S020690/PJIC7(LM) Ink cartrid...
£32.46
|
HP Q2354A/2242 Printhead cartridge blu...
£42.56
|
Recommended
Epson C13S020563/GJIC5(K) Ink cartridg...
£45.80
|
Bestseller
Brother LC-123VALBPDR Ink cartridge mu...
£48.46
|
Hot Product
Brother LC-223VALBP Ink cartridge mult...
£45.24
|
Popular
Canon 0616B001/PG-50 Printhead cartrid...
£31.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C13S020690
|
Q2354A
|
C13S020563
|
LC123VALBP
|
LC223VALBP
|
0616B001
|
| Manufacturer |
Epson
|
HP
|
Epson
|
Brother
|
Brother
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Light magenta
|
Blue
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
Epson
|
N/A
|
Epson
|
Brother
|
Brother
|
N/A
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
Multi pack
|
N/A
|




















































































