Be the first to review this product
connektgear 1m Mains Extension Power Cable - C14 Plug to C13 Socket
In stock
SKU
27-0067B
1m Mains Extension Power Cable - C14 Plug to C13 Socket
- Connector 1: C14 IEC Male
- Connector 2: C13 IEC Female
- Rated 10 amps
- Cable: 0.75mm2
- Cable length: 1m
- Colour: Black
| SKU | 27-0067B |
|---|---|
| EAN | 5035624023147 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our C14 plug to C13 socket power cable is ideal for extending the reach of existing power cables or connecting devices within a rack or cabinet. It is constructed with high quality materials to ensure safe and reliable power delivery in professional or industrial environments.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 140 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Biodegradable package | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 1m Mains Extension Power C...
£1.36
|
Bestseller
connektgear 2m UK Mains Power Cable -...
£1.96
|
Popular
StarTech.com 3m (10ft) Laptop Power Co...
£1.64
|
Cablenet 1m IEC C14 - IEC C13 Orange P...
£1.82
|
Hot Product
Cablenet 1m IEC C14 - IEC C13 Red PVC...
£1.67
|
Recommended
Cablenet 2m USA Plug (3 Pin) - IEC C5...
£2.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0067B
|
27-0112B
|
752E-3M-POWER-LEAD
|
42-2671
|
42-2701
|
42-0555
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Cablenet
|
Cablenet
|
Cablenet
|























