Be the first to review this product
CoreParts MBXWHS-BA185 headphone/headset accessory
In stock
SKU
MBXWHS-BA185
1.48Wh Li-Pol 3.7V 400mAh Black for Jabra Wireless Headset Evolve 75
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
| Product type | Battery |
|---|---|
| SKU | MBXWHS-BA185 |
| EAN | 5704174978244 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Jabra Evolve 75 |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Package weight | 60 g |
| Compatibility | Jabra Evolve 75 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 60 g |
| Width | 24 mm |
| Depth | 4 mm |
| Height | 28 mm |
| Package width | 24 mm |
| Package depth | 4 mm |
| Package height | 28 mm |
| Weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 24 mm |
| Package depth | 4 mm |
| Package height | 28 mm |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
CoreParts MBXWHS-BA185 headphone/heads...
£16.20
|
New
Jabra A Ear Pads
£23.00
|
Hot Product
Jabra Biz 2300 Foam Ear Cushions (10 p...
£14.28
|
Popular
Sony 211566803 headphone/headset acces...
£13.62
|
Bestseller
Jabra Foam Ear Cushion, Evolve 20
£14.28
|
Recommended
Zebra KT-HSX100-MWS1-50 headphone/head...
£23.47
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MBXWHS-BA185
|
14101-19
|
14101-38
|
211566803
|
14101-45
|
KT-HSX100-MWS1-50
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Jabra
|
Jabra
|
Sony
|
Jabra
|
Zebra
|
| Product type |
N/A
|
Ear pad
|
Ear pad
|
N/A
|
N/A
|
Microphone windscreen
|













































