Be the first to review this product
Dymo 1805432 Ribbon Vinyl white on black 24mmx5,5m for Dymo Rhino 6-24mm
In stock
SKU
1805432
DYMO Rhino Industrial Vinyl Labels | 24 mm x 5.5 m | White Print on Black | Self-Adhesive | for LabelManager & Rhino Label Makers
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO Rhino and LabelManager Printers
| Colour | black white |
|---|---|
| Label colour | White on black |
| SKU | 1805432 |
| EAN | 0071701059888 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
DYMO Rhino Industrial Labels are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed. These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
Compatible Printers: Dymo Rhino 6000
| Features | |
|---|---|
| Label colour | White on black |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 80 °C |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Vinyl |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 5.5 m |
| Material | Vinyl |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 2.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 2.4 cm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Dymo 1805432 Ribbon Vinyl white on bla...
£18.87
|
Bestseller
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
£18.96
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
£18.84
|
Dymo 45811/S0720910 DirectLabel-etiket...
£17.22
|
Popular
Dymo 45806/S0720860 DirectLabel-etiket...
£17.30
|
Hot Product
Dymo 53718/S0720980 DirectLabel-etiket...
£18.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1805432
|
S0720930
|
S0718050
|
S0720910
|
S0720860
|
S0720980
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
White on black
|
Black on white
|
Black on white
|
White on black
|
Black on blue
|
Black on yellow
|












































































































































