Be the first to review this product
Dymo 1868705 DirectLabel-etikettes black on white Vinyl for Cable 21mm x 39mm for Dymo Rhino XTL-300/500
In stock
SKU
1868705
DYMO XTL Laminated Wire/Cable Wrap | 21 mm x 39 mm | Black on White
- Industrial-strength labels withstand the toughest conditions – moisture, chemicals, a wide range of temperatures, UV light and more
- Durable thermal transfer printing technology – label text won’t smear or fade
- Pre-sized wire/cable wraps with laminated overwrap protect printed areas from oil, chemicals, moisture, abrasion and fading
- Tape Width: 21 mm / Tape Length: 39 mm
- For use with Dymo XTL 300 & XTL 500
| Colour | black white |
|---|---|
| Label colour | Black on white |
| SKU | 1868705 |
| EAN | 0071701000675 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
DYMO Industrial labels help you get labeling jobs done fast and done right – the first time.
The right label for virtually every situation and surface.
Pre-sized wire/cable wraps with laminated overwrap protect printed areas from oil, chemicals, moisture, abrasion and fading. Improve your productivity by printing batches of cable wraps at once. Simply take them with you, peel and apply. Also available in sheet label formats for high-volume installations.
UL recognized as a component to UL 969.
The right label for virtually every situation and surface.
Pre-sized wire/cable wraps with laminated overwrap protect printed areas from oil, chemicals, moisture, abrasion and fading. Improve your productivity by printing batches of cable wraps at once. Simply take them with you, peel and apply. Also available in sheet label formats for high-volume installations.
UL recognized as a component to UL 969.
Compatible Printers: Dymo Rhino XTL-500, Dymo Rhino XTL-300
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Features | |
| Label colour | Black on white |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 60 °C |
| Brand compatibility | DYMO |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Vinyl |
| Labels per pack | 150 pc(s) |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Compatibility | XTL 300, XTL 500 |
| Certification | UL 969 |
| Technical details | |
| Tape length | 0.039 m |
| Material | Vinyl |
| Labels per pack | 150 pc(s) |
| Country of origin | Belgium |
| Product colour | Black |
| Tape width | 2.1 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 2.1 cm |
| Depth | 72 mm |
| Weight | 90 g |
| Width | 35 mm |
| Tape length | 0.039 m |
| Height | 120 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Labels per pack | 150 pc(s) |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 116.5 cm |
| Pallet gross weight | 230.1 kg |
| Products per pallet | 63 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Dymo 1868705 DirectLabel-etikettes bla...
£20.98
|
Bestseller
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
£18.96
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
£18.84
|
Dymo 45811/S0720910 DirectLabel-etiket...
£17.22
|
Popular
Dymo 45806/S0720860 DirectLabel-etiket...
£17.30
|
Hot Product
Dymo 53718/S0720980 DirectLabel-etiket...
£18.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1868705
|
S0720930
|
S0718050
|
S0720910
|
S0720860
|
S0720980
|
| Manufacturer |
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on white
|
Black on white
|
Black on white
|
White on black
|
Black on blue
|
Black on yellow
|


















































































































