Be the first to review this product
Dymo 622290 Ribbon POLYESTER<PERMANENT> <SCHWARZ><AUF><TRANSPARENT> 19mm x 5,5m for Dymo Rhino 6-19mm/24mm
In stock
SKU
622290
DYMO Rhino Industrial Permanent Polyester Labels | 19 mm x 5.5 m | Black Print on Clear | Self-Adhesive | for LabelManager & Rhino Label Makers
- Industrial-strength adhesive resists moisture, extreme temperatures, UV light and more
- For flat or textured surfaces, wiring or flags
- Label text won't smudge, smear or fade
- Easy-to-peel, split-back design makes applying labels quick
- Compatible with DYMO LabelManager and DYMO Rhino Industrial Printers
| Colour | black transparent |
|---|---|
| Label colour | Black on transparent |
| SKU | 622290 |
| EAN | 0071701222909 |
| Manufacturer | DYMO |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video |
DYMO Rhino Industrial Polyester Labels are perfect for labelling panels, blocks, faceplates, shelves, bins, beams and more. Permanent polyester labels have a polished finish that leaves your work looking professional. With an industrial-strength adhesive, these labels resist weathering, extreme temperatures, UV light and more for lasting quality.
Compatible Printers: Dymo Rhino 5000, Dymo Rhino 4200, Dymo Rhino 5200 + SoftCase, Dymo ILP 219, Dymo Rhinopro 5000, Dymo Rhino 5200, Dymo Rhino 5200 Series, Dymo Rhino 6000
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on transparent |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -40 - 150 °C |
| Compliance industry standards | UL 969 |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Product colour | Multicolour |
| Compatibility | Rhino |
| Technical details | |
| Tape length | 5.5 m |
| Material | Polyester |
| Product colour | Multicolour |
| Tape width | 1.9 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.9 cm |
| Tape length | 5.5 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Dymo 622290 Ribbon POLYESTER<PERMAN...
£17.05
|
Popular
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
£14.78
|
Hot Product
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
£18.90
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
£16.03
|
Dymo 45811/S0720910 DirectLabel-etiket...
£17.22
|
Bestseller
Dymo 16957/S0718040 DirectLabel-etiket...
£14.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
622290
|
STE161
|
S0720930
|
S0718050
|
S0720910
|
S0718040
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on transparent
|
N/A
|
Black on white
|
Black on white
|
White on black
|
Black on white
|
































































































































































