Be the first to review this product
Dymo 45800/S0720820 DirectLabel-etikettes black on Transparent 19mm x 7m for Dymo D1 6-19mm/24mm/400 Duo
In stock
SKU
S0720820
DYMO Authentic D1 Labels | Black Print on Clear Tape | 19 mm x 7 m | Self-Adhesive Labels for LabelManager Label Makers | Made in Europe
- Authentic DYMO D1 label tape makes labelling nearly everything in the office or home easy
- Thermal transfer printing process eliminates ink and toner
- Split-back “Easy Peel” for trouble-free application
- Adheres to most clean, flat surfaces including plastic, paper, metal, wood and glass and removes without residue
- Designed for LabelManager and MobileLabeler Label Makers; Authentic DYMO Labels; Made in Belgium
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
Authentic DYMO D1 labels were specifically created for your LabelManager and MobileLabeler label makers and offer the performance and variety that you need for most labelling jobs. They adhere to most clean, flat surfaces – including plastic, paper, metal, wood and glass – and feature easy-peel backing for trouble-free application. Versatile and durable, D1 labels take the hassle out of home and office organisation.
Compatible Printers: Dymo Labelmanager 420 P, Dymo Labelmanager 360 D, Dymo Labelpoint 300, Dymo Labelmanager Executive 640 CB, Dymo Labelmanager 450, Dymo Labelmanager 300, Dymo Labelmanager 400, Dymo Labelmanager 500 TS, Dymo Labelmanager Executive 640 Series, Dymo 5500, Dymo Labelmanager PC, Dymo Mobile Labeler, Dymo Labelmanager PC-2, Dymo Labelmanager 450 Series, Dymo Labelwriter 400 Duo, Dymo Labelmanager 420 Series, Dymo Labelmanager 450 D, Dymo Labelmanager 350 Series, Dymo Labelmanager 350, Dymo Labelmanager Executive 640 CB Set, Dymo Labelmanager 420 P + SoftCase, Dymo Labelmanager 350 D
| Features | |
|---|---|
| Label colour | Black on transparent |
| Water-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Temperature range (T-T) | -18 - 90 °C |
| Brand compatibility | DYMO |
| Package type | Box |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Compatibility | LabelManager, LabelWriter 450 DUO |
| Technical details | |
| Tape length | 7 m |
| Material | Polyester |
| Country of origin | Belgium |
| Tape width | 1.9 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Tape width | 1.9 cm |
| Tape length | 7 m |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Other features | |
| Country of origin | Belgium |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Dymo 45800/S0720820 DirectLabel-etiket...
£13.97
|
Bestseller
Brother STE-161 DirectLabel Stamp tape...
£14.78
|
Hot Product
Dymo 53713/S0720930 DirectLabel-etiket...
£18.96
|
Recommended
Dymo 45019/S0720590 DirectLabel-etiket...
£13.32
|
Popular
Dymo 45015/S0720550 DirectLabel-etiket...
£13.32
|
New
Dymo 16958/S0718050 DirectLabel-etiket...
£18.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
S0720820
|
STE161
|
S0720930
|
S0720590
|
S0720550
|
S0718050
|
| Manufacturer |
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Label colour |
Black on transparent
|
N/A
|
Black on white
|
Black on green
|
Red on white
|
Black on white
|
























































































































































































