HP CC532A/304A Toner cartridge yellow, 2.8K pages ISO/IEC 19798 for HP CLJ CP 2025
304A Yellow Original LaserJet Toner Cartridge
  • Original HP 304A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
  • 1 Yellow (~2,800 pages)
  • Reliable printing you can trust
  • Depend on Original HP 304A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
  • Toner cartridge; Recycling guide
More Information
Printing colours Yellow
Brand compatibility HP
Capacity 2800.00
Colour yellow
SKU CC532A
EAN 0883585301515
Manufacturer HP
Availability In Stock
Legendary performance
Trust Original HP Toner for impactful prints and exceptional printing performance you can count on.
Reliable, professional quality.
With Original HP Toner you get consistent, uninterrupted printing that keeps you on task.
Defining moments, vibrant results.
Compatible Printers: HP Color LaserJet CP 2024 Series, HP Color LaserJet CM 2320 N MFP, HP Color LaserJet CM 2320 EBB MFP, HP Color LaserJet CP 2025 DN, HP Color LaserJet CP 2026 DN, HP Color LaserJet CP 2000 Series, HP Color LaserJet CP 2024, HP Color LaserJet CP 2020 Series, HP Color LaserJet CP 2027, HP Color LaserJet CM 2300 Series, HP Color LaserJet CM 2320 CB MFP, HP Color LaserJet CP 2026 N, HP Color LaserJet CP 2025 X, HP Color LaserJet CM 2320 CBB MFP, HP Color LaserJet CP 2027 DN, HP Color LaserJet CP 2026, HP Color LaserJet CP 2025, HP Color LaserJet CM 2320 EB MFP, HP Color LaserJet CP 2024 DN, HP Color LaserJet CM 2320 WBB MFP, HP Color LaserJet CP 2025 N, HP Color LaserJet CM 2320 Series, HP Color LaserJet CM 2320 WI MFP, HP Color LaserJet CM 2720 FXI MFP, HP Color LaserJet CM 2323, HP Color LaserJet CM 2320 WB MFP, HP Color LaserJet CM 2320 FXI MFP, HP Color LaserJet CM 2320 CI MFP, HP Color LaserJet CM 2320 NF MFP, HP Color LaserJet CP 2026 Series, HP Color LaserJet CP 2027 Series, HP Color LaserJet CP 2027 N, HP Color LaserJet CP 2025 Series, HP Color LaserJet CM 2320 EI MFP, HP Color LaserJet CP 2024 N
Features
Colour toner page yield2800 pages
CompatibilityHP 304 toner cartridges work with:
Quantity per pack1 pc(s)
OEM codeCC532A
Cartridge capacityStandard Yield
Printing coloursYellow
Country of originChina, Japan
HP segmentEnterprise
Total amount of recycled materials used for making17%
Pallet size (EU)1170 x 780 x 1153 mm
UNSPSC-code44103103
Stacking number for pallet4 pc(s)
Pallet weight (imperial)238.6 kg (526.1 lbs)
Pallet dimensions (W x D x H) (imperial)1176 x 1000.8 x 1267.5 mm (46.3 x 39.4 x 49.9")
Layers per pallet9 pc(s)
Master (outer) cases per pallet243 pc(s)
Products per pallet (EU)168 pc(s)
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-20 - 40 °C
Operating temperature (T-T)15 - 30 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width385 mm
Depth109 mm
Height125 mm
Package depth109 mm
Package weight900 g
Weight720 g
Package width385 mm
Package height125 mm
Products per pallet243 pc(s)
Pallet dimensions (W x D x H)1175 x 1000 x 1267 mm
Print quality
Packaging data
Package depth109 mm
Package weight900 g
Package width385 mm
Package height125 mm
Technical details
OEM codeCC532A
Country of originChina, Japan
UNSPSC-code44103103
Layers per pallet9 pc(s)
Box contentsToner cartridge; Recycling guide
Maximum number of stacking cartons36 pc(s)
Master (outer) cases per pallet layer (EU)21 pc(s)
Harmonized System (HS) code84439990
Total carbon footprint (kg of CO2e)4.7
HP GTIN (EAN/UPC)883585301515
Brand-specific features
HP GTIN (EAN/UPC)883585301515
Sustainability
Other features
Logistics data
Pallet gross weight244.2 kg
Master (outer) cases per pallet layer27 pc(s)
Pallet weight (EU)181.2 kg
Products per pallet243 pc(s)