Be the first to review this product
Lanview LVR125625 rack accessory Cable lacing bar
In stock
SKU
LVR125625
Horisontal cable lacing bar for 19" rack
- keep cables away from your rack and provide additional airflow to your equipment
- numerous cable tie points
- more surface for mounting
- can secure and manage up to 24 cables in 1 U
- provides strain relief, bend radius control, superior aesthetics
| SKU | LVR125625 |
|---|---|
| EAN | 5704174317876 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Organize, route and fix your cables on the horizontal cable lacing bar to the front or back of a rack cabinet to reduce cable tension and enhance the passive cooling.
The lacing bar provide a secure mounting point to attach your cables to the lacing bars using cable ties to reduce the tension on your cables and prevent damage to the ports on your rack mounted equipment.
The lacing bar provide a secure mounting point to attach your cables to the lacing bars using cable ties to reduce the tension on your cables and prevent damage to the ports on your rack mounted equipment.
| Features | |
|---|---|
| Easy mounting | Yes |
| Compatible rack width | 19" |
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 0.5U |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Round |
| Housing material | Steel |
| Number of attachment points | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 90 g |
| Width | 480 mm |
| Weight | 80 g |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Height | 12 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| Cage nuts included | Yes |
| Technical details | |
| Type | Cable lacing bar |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 0.5U |
| Dimensions (WxDxH) | 480 x 10 x 15 mm |
| Technical features | manage up to 24 cables |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Rack mounting | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 480 x 10 x 15 mm |
| Technical features | manage up to 24 cables |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Lanview LVR125625 rack accessory Cable...
£20.97
|
StarTech.com 1U Rackmount Brackets for...
£21.62
|
Recommended
StarTech.com 2U Server Rack Shelf - Un...
£28.10
|
Popular
StarTech.com 50 Pkg M5 Mounting Screws...
£25.84
|
Hot Product
StarTech.com 1U Server Rack Shelf, Uni...
£23.15
|
Bestseller
Draytek RM1 rack accessory Mounting kit
£31.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LVR125625
|
SV431RACK
|
CABSHELF
|
CABSCREWM5
|
CABSHELF1U
|
RM1
|
| Manufacturer |
Lanview
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Draytek
|
| Type |
Cable lacing bar
|
Mounting bracket
|
Shelf
|
N/A
|
Shelf
|
Mounting kit
|




















































































