Be the first to review this product
Seagate IronWolf Pro ST24000NT002 internal hard drive 24 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" Serial ATA III
In stock
SKU
ST24000NT002
24TB, 3.5", 7200 RPM, SATA 6Gb/s
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | ST24000NT002 |
| EAN | 8719706437073 |
| Manufacturer | Seagate |
| Availability | In Stock |
| Product Family | IronWolf Pro |
| PDF URLs |
View PDF |
IronWolf® Pro drives are engineered to deliver 24×7 performance, reliability, and dependability in multi-bay, multi-user commercial and enterprise RAID storage solutions. Total peace of mind with five-year limited warranty, complimentary three-year Rescue Data Recovery Services, and IronWolf Health Management.
IronWolf Pro
Always on, always accessible, all-CMR portfolio engineered to deliver 24×7 performance, reliability, and dependability in multi-bay, multi-user commercial and enterprise RAID storage solutions.
Drive Health and Data Recovery
IronWolf Health Management, helps protect data with prevention, intervention, and recovery recommendations to secure peak system health. Three years of complimentary Rescue Data Recovery Services are included with all IronWolf drives, so users don't incur high recovery costs. In-house secure facilities, with an industry-leading 95% success rate, enable data recovery after accidental data corruption or drive damage.
IronWolf Pro
Always on, always accessible, all-CMR portfolio engineered to deliver 24×7 performance, reliability, and dependability in multi-bay, multi-user commercial and enterprise RAID storage solutions.
Drive Health and Data Recovery
IronWolf Health Management, helps protect data with prevention, intervention, and recovery recommendations to secure peak system health. Three years of complimentary Rescue Data Recovery Services are included with all IronWolf drives, so users don't incur high recovery costs. In-house secure facilities, with an industry-leading 95% success rate, enable data recovery after accidental data corruption or drive damage.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD sustained transfer rate | 285 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 24 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD sustained transfer rate | 285 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 24 TB |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| Noise level (idle) | 20 dB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 7.8 W |
| Power consumption (standby) | 1.1 W |
| Power consumption (idle) | 6.3 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 40 G |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Non-operating shock | 200 G |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 685 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Seagate IronWolf Pro ST24000NT002 inte...
£690.65
|
Hot Product
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
£555.52
|
Popular
HPE 861590-B21 internal hard drive 8 T...
£590.24
|
HPE 793773-001 internal hard drive 8 T...
£555.52
|
New
HPE 8TB SAS 12G Business Critical 7.2K...
£581.28
|
Recommended
HPE 8TB SATA 6G Business Critical 7.2K...
£583.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST24000NT002
|
793703-B21
|
861590-B21
|
793773-001
|
819201-B21
|
819203-B21
|
| Manufacturer |
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
N/A
|





























































