Be the first to review this product
connektgear 20m USB 2 Active Extension Cable Type A Male to Type A Female
In stock
SKU
26-2932
20m USB 2 Active Extension Cable Type A Male to Type A Female
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type A Female
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 20m
- Colour: Black
| SKU | 26-2932 |
|---|---|
| EAN | 5035624023284 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | In Stock |
Our USB 2 Type A male to Type A female extension cable provides a convenient way to extend the reach of your existing USB devices. Designed for reliability, it features a durable outer jacket and secure moulded connectors to ensure stable data transfer and dependable performance. It is also active meaning it has a built-in chip that stops the fading signal and boosts it. Supporting speeds up to 480Mbps, it’s ideal for extending connections to keyboards, mice, flash drives, printers, AV installs and other USB devices. Perfect for home or office setups where extra cable length is needed for easier access and flexible positioning.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Reversible connectors | No |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 20 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 700 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 20 m |
| Weight | 700 g |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Cable colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
connektgear 20m USB 2 Active Extension...
£21.14
|
Bestseller
Datalogic Data Transfer Cable USB cabl...
£28.56
|
New
ROLINE USB 2.0 Cable, Type A-B 3 m
£28.00
|
Hot Product
Siig CE-CH0312-S1 USB cable 1 m USB 2....
£19.21
|
Popular
Lindy 5m USB 2.0 Active Extension Slim
£24.95
|
Recommended
StarTech.com 6 ft Smart UPS Replacemen...
£18.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2932
|
90A052065
|
11.02.8830
|
CE-CH0312-S1
|
42817
|
USBUPS06
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Datalogic
|
Roline
|
Siig
|
Lindy
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB A
|
USB B
|
N/A
|
USB A
|
N/A
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
N/A
|
















































































































