Be the first to review this product
Koorui GN07 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
In stock
SKU
GN07
Koorui GN07, 68.6 cm (27"), 2560 x 1440 pixels, Quad HD, LED, 1 ms, Black
| SKU | GN07 |
|---|---|
| EAN | 6977295257973 |
| Manufacturer | KOORUI |
| Availability | In Stock |
Koorui GN07. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LED, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9. VESA mounting. Product colour: Black
| Display | |
|---|---|
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Maximum refresh rate | 170 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 1 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Panel type | IPS |
| DCI-P3 coverage | 90% |
| Display diagonal (metric) | 60 cm |
| Performance | |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| Height (without stand) | 362.5 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 0.3 W |
| Input current | 3.42 A |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 44 kWh |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 362.5 mm |
| Width (with stand) | 613.5 mm |
| Depth (with stand) | 215 mm |
| Height (with stand) | 472.2 mm |
| Other features | |
| DCI-P3 coverage | 90% |
| Height (without stand) | 362.5 mm |
| HDMI | Yes |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Koorui GN07 computer monitor 68.6 cm (...
£134.40
|
Hot Product
Hannspree HT161HNB computer monitor 39...
£150.10
|
Bestseller
Hannspree HT225HPB computer monitor 54...
£167.42
|
Popular
Philips V Line Full HD LCD monitor 243...
£160.16
|
New
Philips V Line Full HD LCD monitor 273...
£154.56
|
Recommended
Philips B Line LCD monitor 221B8LJEB/00
£114.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GN07
|
HT161HNB
|
HT225HPB
|
243V7QDSB/00
|
273V7QJAB/00
|
221B8LJEB/00
|
| Manufacturer |
KOORUI
|
Hannspree
|
Hannspree
|
Philips
|
Philips
|
Philips
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
under 18 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
N/A
|
1366 x 768 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Touchscreen |
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
Gaming
|
N/A
|
N/A
|
Home
|
Home
|
Home
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LED
|
LED
|
LED
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| AMD FreeSync |
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
















































































































































































































































































































































