Philips 27B2N3500J/00 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels 2K LCD Black
SmartErgoBase enables people-friendly ergonomic adjustments
SoftBlue Technology: for comfortable viewing
Less eye fatigue with Flicker-free technology
Eyesafe certified blue light protection and color accuracy
Built-in stereo speakers for multimedia
HDMI ensures universal digital connectivity
Crystalclear images with Quad HD 2560 x 1440 pixels
120Hz refresh rates for ultra-smooth images
For gaming and video performance, you demand display with lag free, ultra-smooth images. This Philips display redraws the screen image up--to 120 times per second, much faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them difficult targets to hit. With 120Hz frame rate, you get those critical missing images on the screen which shows enemy movement in ultra-smooth motion so you can easily target them.
IPS LED wide view technology for image and color accuracy
Smart Link Sync: Matches primary display on second screen
| Display | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 109 ppi |
| DDC/CI | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 125% |
| HD type | 2K |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 190 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 120 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Supported video modes | 1440p |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Surface hardness | 3H |
| NTSC coverage (typical) | 114% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Haze rate | 25% |
| LED backlight | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 21 |
| Plug and Play | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Audio output | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 361 mm |
| Depth (without stand) | 46 mm |
| Width (without stand) | 615 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Doesn't contain | PVC/BFR |
| Compliance certificates | CB |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 6.23 kg |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| LED indicators | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -180 - 180° |
| Tilt angle range | -5 - 30° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Plug and Play | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 11.28 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 16 kWh |
| Operational conditions | |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 615 mm |
| Depth (with stand) | 146 mm |
| Height (with stand) | 539 mm |
| Weight (without stand) | 4.56 kg |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 445 mm |
| Package weight | 9.12 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 445 mm |
| Package weight | 9.12 kg |
| Stand included | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, Power |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Manual | Yes |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | PVC/BFR |
| Other features | |