Be the first to review this product
ReplaceBase RBSKU15630 mobile phone spare part Battery Black
In stock
SKU
RBSKU15630
2815 mAh Li-Ion, 10.78Wh, 3.83V
| SKU | RBSKU15630 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | In Stock |
Product Description
This iPhone 12 / 12 Pro battery has been a favourite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original iPhone Battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability.
Our Replacebase iPhone 12 / 12 Pro battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second-to-none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant, and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
Includes bonding adhesive.
This iPhone 12 / 12 Pro battery has been a favourite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original iPhone Battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability.
Our Replacebase iPhone 12 / 12 Pro battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second-to-none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant, and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
Includes bonding adhesive.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12 / 12 Pro |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2815 mAh |
| Battery voltage | 3.83 V |
| Battery capacity | 10.78 Wh |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 39 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 12 / 12 Pro |
| Compliance certificates | CE, RoHS, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2815 mAh |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ReplaceBase RBSKU15630 mobile phone sp...
£8.12
|
Hot Product
2-Power MBI0002A mobile phone spare pa...
£9.37
|
ReplaceBase RBSKU6280 mobile phone spa...
£8.36
|
ReplaceBase RBSKU7221 mobile phone spa...
£7.70
|
ReplaceBase RBSKU6289 mobile phone spa...
£6.56
|
ReplaceBase RBSKU13809 mobile phone sp...
£11.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU15630
|
MBI0002A
|
RBSKU6280
|
RBSKU7221
|
RBSKU6289
|
RBSKU13809
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
2-Power
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
























