Be the first to review this product
ReplaceBase RBSKU6280 mobile phone spare part Battery Black
In stock
SKU
RBSKU6280
3500 mAh Li-Ion, 12.7Wh, 3.82V
| SKU | RBSKU6280 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | In Stock |
Product Description
Our Replacebase iPhone 6s Plus high capacity battery are made by a leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required and fully compatible with Apples built in Battery Health software.
Regular iPhone 6s Plus batteries are rated at 2750mAh, ours are rated at 3325mAh giving you a performance boost of over 20%!
Includes bonding adhesive kit (for the battery and LCD reassembly)
Our Replacebase iPhone 6s Plus high capacity battery are made by a leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required and fully compatible with Apples built in Battery Health software.
Regular iPhone 6s Plus batteries are rated at 2750mAh, ours are rated at 3325mAh giving you a performance boost of over 20%!
Includes bonding adhesive kit (for the battery and LCD reassembly)
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 6s Plus |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3500 mAh |
| Battery voltage | 3.82 V |
| Battery capacity | 12.7 Wh |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 6s Plus |
| Compliance certificates | CE, RoHS, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3500 mAh |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
ReplaceBase RBSKU6280 mobile phone spa...
£8.36
|
Popular
Samsung 3710-004008 mobile phone spare...
£12.25
|
Hot Product
2-Power MBI0002A mobile phone spare pa...
£9.37
|
ReplaceBase RBSKU7221 mobile phone spa...
£7.70
|
ReplaceBase RBSKU13809 mobile phone sp...
£11.48
|
Bestseller
ReplaceBase RBSKU15630 mobile phone sp...
£8.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU6280
|
3710-004008
|
MBI0002A
|
RBSKU7221
|
RBSKU13809
|
RBSKU15630
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
Samsung
|
2-Power
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Samsung
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product type |
Battery
|
N/A
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
























