Be the first to review this product
ReplaceBase RBSKU18627 mobile phone spare part Battery Black
In stock
SKU
RBSKU18627
2406 mAh Li-Ion, 9.34Wh, 3.88V
| SKU | RBSKU18627 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | In Stock |
Product Description
This iPhone 13 Mini battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability.
Our Replacebase iPhone 13 Mini battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
This iPhone 13 Mini battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability.
Our Replacebase iPhone 13 Mini battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 13 Mini |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2406 mAh |
| Battery voltage | 3.88 V |
| Battery capacity | 9.34 Wh |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 13 Mini |
| Compliance certificates | CE, RoHS, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2406 mAh |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ReplaceBase RBSKU18627 mobile phone sp...
£8.45
|
Popular
Samsung 3710-004008 mobile phone spare...
£12.25
|
Hot Product
2-Power MBI0002A mobile phone spare pa...
£9.37
|
ReplaceBase RBSKU6280 mobile phone spa...
£8.36
|
ReplaceBase RBSKU7221 mobile phone spa...
£7.70
|
ReplaceBase RBSKU13809 mobile phone sp...
£11.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU18627
|
3710-004008
|
MBI0002A
|
RBSKU6280
|
RBSKU7221
|
RBSKU13809
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
Samsung
|
2-Power
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Samsung
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product type |
Battery
|
N/A
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|


























