Be the first to review this product
ReplaceBase RBSKU7221 mobile phone spare part Battery Black
In stock
SKU
RBSKU7221
iPhone 8 Plus Battery Pack, 2691mAh
| SKU | RBSKU7221 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | In Stock |
Product Description
This iPhone 8 Plus battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 8 Plus battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required. Includes bonding adhesive.
This iPhone 8 Plus battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability. Our Replacebase iPhone 8 Plus battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes. They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required. Includes bonding adhesive.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2691 mAh |
| Battery voltage | 3.82 V |
| Battery capacity | 10.28 Wh |
| Removable | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 28 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 11 |
| Compliance certificates | RoHS, CE, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2691 mAh |
| Other features | |
| Quantity | 1 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
ReplaceBase RBSKU7221 mobile phone spa...
£7.70
|
Hot Product
2-Power MBI0002A mobile phone spare pa...
£9.37
|
ReplaceBase RBSKU6280 mobile phone spa...
£8.36
|
ReplaceBase RBSKU6289 mobile phone spa...
£6.56
|
ReplaceBase RBSKU13809 mobile phone sp...
£11.48
|
Bestseller
ReplaceBase RBSKU15630 mobile phone sp...
£8.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU7221
|
MBI0002A
|
RBSKU6280
|
RBSKU6289
|
RBSKU13809
|
RBSKU15630
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
2-Power
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|





















