Be the first to review this product
ReplaceBase RBSKU18625 mobile phone spare part Battery Black
In stock
SKU
RBSKU18625
3232 mAh Li-Ion, 12.41Wh, 3.84V
| SKU | RBSKU18625 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | In Stock |
Product Description
This iPhone 13 battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability.
Our Replacebase iPhone 13 battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
This iPhone 13 battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability.
Our Replacebase iPhone 13 battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes.
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 13 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3232 mAh |
| Battery voltage | 3.84 V |
| Battery capacity | 12.41 Wh |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 45 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 13 |
| Compliance certificates | CE, RoHS, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3232 mAh |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ReplaceBase RBSKU18625 mobile phone sp...
£8.86
|
Recommended
CoreParts MOBX-IP8G-INT-12 mobile phon...
£13.20
|
Popular
CoreParts MOBX-IP7G-HS-SIM-B mobile ph...
£13.20
|
CoreParts MSPP70658 mobile phone spare...
£13.20
|
CoreParts MSPP73364 mobile phone spare...
£13.20
|
Hot Product
CoreParts MSPP8011 mobile phone spare...
£13.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU18625
|
MOBX-IP8G-INT-12
|
MOBX-IP7G-HS-SIM-B
|
MSPP70658
|
MSPP73364
|
MSPP8011
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
N/A
|
| Product type |
Battery
|
N/A
|
SIM card holder
|
Battery
|
SIM card holder
|
N/A
|






































