IPD1022UPP-Z
Tucano UP iPad A16 11th Gen / 10th Gen  Folio case protective Sky Blue
  • Camera opening on the back
  • Semi-Rigid and durable back shell
  • External charging location for Apple Pencil
  • Front cover converts into a convenient stand
  • Internal compartment for Tucano Pencil and Apple Pencil
More Information
Product main colour Blue
Built-in speaker(s) No
Brand compatibility Apple
Maximum screen size 10.9 "
SKU IPD1022UPP-Z
EAN 8020252185289
Manufacturer Tucano
Availability In Stock
Case for iPad Pro
Technical details
Case typeFolio
Maximum screen size27.7 cm (10.9")
Brand compatibilityApple
CompatibilityiPad 10.9" 10th gen 2022
Protection featuresScratch resistant
Built-in speaker(s)No
Built-in batteryNo
Product main colourBlue
GenderUnisex
Consumer life stageAdult
Stand modeYes
Number of stand modes2
Built-in batteryNo
GenderUnisex
Consumer life stageAdult
Stand modeYes
Number of stand modes2
Weight & dimensions
Width193 mm
Depth252 mm
Height12 mm
Compare Products
Targus SafeFit 26.7 cm (10.5") Folio Black
New
Targus SafeFit 26.7 cm (10.5") Fo...
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 10.2" / iPad Air 10.5" Black
Hot Product
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
Urban Armor Gear 981890114040 tablet case 33 cm (13") Sleeve case Black