IPD1022ST-BBK
Folio, for iPad 10th gen 10,9" 2022, dark blue
  • Internal compartment for Apple Pencil
  • Super-protective case made partly of recycled plastic
  • Front cover that converts into a convenient stand
  • Military Standard tested
  • Transparent polycarbonate back shell with TPU border
  • External holder for charging Apple Pencil
More Information
Product main colour Blue,Transparent
Built-in speaker(s) No
Brand compatibility Apple
Maximum screen size 10.9 "
SKU IPD1022ST-BBK
EAN 8020252208698
Manufacturer Tucano
Availability In Stock
Folio case for iPad 10th generation 10,9" 2022
Technical details
Case typeFolio
MaterialPolycarbonate (PC), Thermoplastic polyurethane (TPU)
Maximum screen size27.7 cm (10.9")
Brand compatibilityApple
CompatibilityiPad 10th generation 10,9" 2022
Protection featuresShock resistant
Built-in speaker(s)No
Built-in batteryNo
Features
Case typeFolio
Pen loopYes
Stand modeYes
Built-in batteryNo
Battery
Design
Pen loopYes
Stand modeYes
Weight & dimensions
Width193 mm
Depth252 mm
Height12 mm
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Logistics data
Quantity per pack1 pc(s)
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
Ratings & Reviews
We found other products you might like!
You may also be interested in
Compare Products
Product Tucano SATIN 27.7 cm (10.9") Folio Blue, Transparent Tucano SATIN 27.7 cm (10.9") Foli...
Hot Product
OtterBox UnlimitED Case for iPad 7th/8...
Targus SafeFit 26.7 cm (10.5") Folio Black
New
Targus SafeFit 26.7 cm (10.5") Fo...
Compulocks Rugged Edge Case for iPad 10.2" / iPad Air 10.5" Black Compulocks Rugged Edge Case for iPad 1...
Urban Armor Gear 981890114040 tablet case 33 cm (13") Sleeve case Black