Be the first to review this product
Epson PP Matte Label Premium, Die-cut Roll, 105mm x 152mm, 800 Labels
In stock
SKU
7113702
PP Matte Label Premium, Die-cut Roll, 105mm x 152mm, 800 Labels
| SKU | 7113702 |
|---|---|
| EAN | 8715946739120 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
White matte inkjet coated polypropylene labels with waterborne acrylic adhesive
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | ColorWorks C7500 Series ColorWorks C8000 Series ColorWorks C6000AE Series ColorWorks C6000PE Series |
| Type | Die-cut label |
| Brand compatibility | Epson |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 10.5 cm |
| Label height | 15.2 cm |
| Maximum roll diameter | 17.5 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Labels per roll | 800 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | ColorWorks C7500 Series ColorWorks C8000 Series ColorWorks C6000AE Series ColorWorks C6000PE Series |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | |
| Product colour | White |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Epson PP Matte Label Premium, Die-cut...
£56.08
|
Hot Product
Zebra Z-Perform 1000D White Self-adhes...
£77.57
|
Recommended
Zebra Z-Perform 1000T White
£53.80
|
Popular
Wasp WPL606 Quad Pack 4.0" X 2.0&...
£50.91
|
Zebra Z-Select 2000T White
£83.27
|
Bestseller
Zebra Z-Perform 1000T White Self-adhes...
£53.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7113702
|
3008871-T
|
880026-038
|
633808402877
|
880134-203
|
880026-076
|
| Manufacturer |
Epson
|
Zebra
|
Zebra
|
Wasp
|
Zebra
|
Zebra
|







































































































