Be the first to review this product
Epson PP Matte Label Premium, Die-cut Roll, 210mm x 297mm, 184 Labels
In stock
SKU
7113422
PP Matte Label Premium, Die-cut Roll, 210mm x 297mm, 184 Labels
| SKU | 7113422 |
|---|---|
| EAN | 8715946720418 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
White matte inkjet coated polypropylene labels with waterborne acrylic adhesive
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Matte |
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Purpose | Universal |
| Adhesive type | Permanent |
| Heat-resistant | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Product colour | White |
| Compatible products | ColorWorks C6500AE 8* ColorWorks C6500PE 8* |
| Type | Die-cut label |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 21 cm |
| Label height | 29.7 cm |
| Maximum roll diameter | 15.2 cm |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 4 |
| Labels per roll | 184 pc(s) |
| Labels per pack | 736 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Labels per pack | 736 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Country of origin | Poland |
| Compatible products | ColorWorks C6500AE 8* ColorWorks C6500PE 8* |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Country of origin | Poland |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Epson PP Matte Label Premium, Die-cut...
£75.17
|
Recommended
Zebra 8000T Extra Tuff 180 Tag White
£105.58
|
Popular
Zebra Z-Perform 1000D White Self-adhes...
£77.57
|
Zebra Z-Select 2000T White
£83.27
|
Bestseller
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£101.83
|
Hot Product
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£101.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7113422
|
3006305
|
3008871-T
|
880134-203
|
800262-205
|
800262-405
|
| Manufacturer |
Epson
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|







































































































