Be the first to review this product
Epson BOPP High Gloss Label - Continuous Roll: 203mm x 68m
In stock
SKU
C33S045736
BOPP High Gloss Label - Continuous Roll: 203mm x 68m
| SKU | C33S045736 |
|---|---|
| EAN | 8715946688381 |
| Manufacturer | Epson |
| Availability | In Stock |
Durable, synthetic BOPP-based (Biaxially Oriented Polypropylene) labels
With excellent ink drying time and resistant to water and heat, these polypropylene labels can be used for smudge-proof, accurate and durable full colour printing.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
With excellent ink drying time and resistant to water and heat, these polypropylene labels can be used for smudge-proof, accurate and durable full colour printing.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Gloss |
| Adhesive type | Permanent |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Inkjet |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Compatible products | Epson ColorWorks C7500G Epson ColorWorks C7500 ColorWorks CW-C6500Pe ColorWorks CW-C6500Ae ColorWorks CW-C6000Ae |
| Weight & dimensions | |
| Sheet length | 68 m |
| Label width | 20.3 cm |
| Core diameter | 7 cm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatible products | Epson ColorWorks C7500G Epson ColorWorks C7500 ColorWorks CW-C6500Pe ColorWorks CW-C6500Ae ColorWorks CW-C6000Ae |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
| Print technology | Inkjet |
| Material | |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
Epson BOPP High Gloss Label - Continuo...
£69.96
|
Recommended
Zebra Z-Perform 1000D White Self-adhes...
£77.57
|
Zebra Z-Select 2000T White
£83.27
|
Bestseller
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£101.83
|
Hot Product
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£101.84
|
Popular
Zebra Z-Select 2000D White Self-adhesi...
£84.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
C33S045736
|
3008871-T
|
880134-203
|
800262-205
|
800262-405
|
3002086
|
| Manufacturer |
Epson
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|









































































































