Be the first to review this product
ReplaceBase RBSKU4731 mobile phone spare part Battery Black
In stock
SKU
RBSKU4731
2200 mAh Li-Ion, 7.45Wh, 3.8V
| SKU | RBSKU4731 |
|---|---|
| Manufacturer | ReplaceBase |
| Availability | In Stock |
Product Description
This iPhone 7 battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability.
Our Replacebase iPhone 7 battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
This iPhone 7 battery has been a favorite among repair shops and customers for its reliable performance, comparable to the original Apple battery. Since we launched the Replace Base range, over 250,000 have been sold, making it a proven choice for quality and dependability.
Our Replacebase iPhone 7 battery is made by leading manufacturers using the latest techniques, Japanese cells and second to none testing processes
They are safety tested to the highest standards and are CE safety certified (unlike many on the market) - they are also RoHS compliant and we are able to provide an MSDS safety sheet if required.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1960 mAh |
| Battery voltage | 3.8 V |
| Battery capacity | 7.45 Wh |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 28 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 7 |
| Compliance certificates | CE, RoHS, MSDS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1960 mAh |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
ReplaceBase RBSKU4731 mobile phone spa...
£6.07
|
Popular
2-Power MBI0187B mobile phone spare pa...
£5.88
|
ReplaceBase RBSKU6280 mobile phone spa...
£8.36
|
Bestseller
ReplaceBase RBSKU7220 mobile phone spa...
£6.07
|
ReplaceBase RBSKU7221 mobile phone spa...
£7.70
|
ReplaceBase RBSKU6289 mobile phone spa...
£6.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RBSKU4731
|
MBI0187B
|
RBSKU6280
|
RBSKU7220
|
RBSKU7221
|
RBSKU6289
|
| Manufacturer |
ReplaceBase
|
2-Power
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
ReplaceBase
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
N/A
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Product type |
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|
Battery
|























