Be the first to review this product
CoreParts SA300005I404 internal hard drive 3.5" 300 GB SAS
In stock
SKU
SA300005I404
3.5" SAS Hotswap 300GB 15K
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 month Warranty
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | SA300005I404 |
| EAN | 5712505833353 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
In CoreParts you will find a wide range of alternative Hard Drives that match the performance of your original Hard Drives with different sizes, Nand Flash and capacities, for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 120 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 300 g |
| Width | 120 mm |
| Weight | 280 g |
| Package depth | 30 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 300 g |
| Package depth | 30 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
CoreParts SA300005I404 internal hard d...
£156.80
|
Recommended
Origin Storage HDD 500GB 3.5in NearLin...
£218.46
|
Popular
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 72...
£125.62
|
DELL 7J9RN internal hard drive 4 TB 72...
£125.62
|
Bestseller
DELL 300GB SAS 15000rpm 2.5" inte...
£135.96
|
Origin Storage HDD 1TB 3.5in NearLine...
£218.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SA300005I404
|
DELL-500NLSA/7-S11
|
529FG
|
7J9RN
|
H8DVC
|
DELL-1000NLSA/7-S11
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Origin Storage
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





























































































































































































