Be the first to review this product
DELL 146GB SAS 15K SFF internal hard drive 15000 RPM 2.5"
In stock
SKU
6DFD8
146GB SAS 15000rpm 6Gb/s SFF hard drive
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 6DFD8 |
| EAN | 5712505694435 |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | In Stock |
To buy the right hard drive it is important that you know the interface type of your computer. The interface type determines the compatibility to a system. Common interface types today are IDE (also known as PATA), SATA, or SCSI. SCSI interface type may come in different pin configurations.
Speed and Capacity determine how much data can be stored and how fast the data can be accessed. The higher the capacity, the more data can be stored. Similarly, the higher the speed, the faster the computer can access or write data to/from the hard drive.
Speed and Capacity determine how much data can be stored and how fast the data can be accessed. The higher the capacity, the more data can be stored. Similarly, the higher the speed, the faster the computer can access or write data to/from the hard drive.
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
DELL 146GB SAS 15K SFF internal hard d...
£99.68
|
IBM 600GB SAS 2.5" internal hard...
£113.12
|
Bestseller
DELL 529FG internal hard drive 4 TB 72...
£125.45
|
DELL 600GB SAS 10000rpm internal hard...
£109.76
|
Hot Product
DELL 7J9RN internal hard drive 4 TB 72...
£125.45
|
Popular
DELL 7YX58 internal hard drive 600 GB...
£99.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
6DFD8
|
49Y2005
|
529FG
|
5TFDD
|
7J9RN
|
7YX58
|
| Manufacturer |
DELL
|
IBM
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
DELL
|
| HDD capacity |
≈ 100 GB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
N/A
|
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|


































































































