Be the first to review this product
Brother TN-6600 Toner-kit high-capacity, 6K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-1030
- Prints 6,000 A4 pages in accordance with ISO/IEC19752
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 6000.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN6600 |
| EAN | 4977766527286 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Compatible Printers: Brother HL-1470 Series, Pitney Bowes Fax 1600, Lanier 5212 I, Brother HL-1470 N, Brother MFC-9660, Imagistics MFP 2500, Brother HL-1270, Brother Intellifax 4700 Series, Lenovo LJ 2412, Brother HL-1030, Brother HL-1250, Brother DCP-1400, Lenovo LJ 2600, Imagistics Fax 1600, Brother HL-1200, Brother Intellifax 5700 Series, Brother HL-1230, Brother MFC-9600 J, Brother MFC-9880, Imagistics Fax 1640, Brother HL-1470 NLT, Imagistics J 624, Imagistics Fax 1630, Brother MFC-8500, Brother Intellifax 5750 E, Brother HL-1270 N, Brother MFC-8300, Brother MFC-9860, Brother HL-1270 NLT, Brother Fax 8360 PLT, Brother MFC-9800 J, Brother HL-1200 PS, Lenovo LJ 2312 P, Brother Fax 5750, Brother HL-1450, Brother HL-1250 Series, Brother HL-1220, Brother Fax 8300 Series, Lenovo M 7200, Brother HL-1270 Series, Brother MFC-9850, Brother DCP-1200, Brother MFC-8500 J, Brother HL-1440, Brother Fax 8360 P, Brother HL-1400 Series, Brother HL-P 2500, Brother HL-1450 Series, Brother MFC-9650, Pitney Bowes Fax 1630, Brother Intellifax 5750, Lenovo LJ 6212, Brother MFC-9870, Brother MFC-8600 J, Brother HL-1250 DLT, Brother HL-1450 LT, Brother Fax 8350 P, Brother MFC-9750, Brother MFC-9700 Series, Brother MFC-8600, Imagistics Fax 2500, Brother Intellifax 4750, Brother MFC-9800, Brother HL-1240 DX, Brother MFC-9880 N, Lenovo LJ 6112, Brother HL-1200 DX, Lenovo LJ 2500, Brother Fax 4750, Brother HL-1430, Lenovo M 6200, Brother MFC-9660 N, Brother HL-P 2600, Brother HL-1200 NE, Brother HL-1250 LT, Brother MFC-9700, Brother Fax 8750 P, Brother Intellifax 4100, Brother HL-1200 E, Brother HL-1200 NTR, Brother MFC-8700, Imagistics IX 2600, Brother HL-1240, Brother MFC-8700 CP, Brother MFC-9760, Pitney Bowes Fax 1640, Brother MFC-9650 N, Pitney Bowes Fax 1600 Series, Brother HL-1450 DLT, Brother HL-1470 LT, Imagistics Fax 1600 Series, Lenovo LJ 3012, Brother Intellifax 4750 E, Brother MFC-9600
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 6000 pages |
| Compatibility | HL-1030/1230/1240/1250/1250LT/1270N/1270NLT, HL-1430/1440/1450/1450LT/1470N/1470NLT, HLP-2500, FAX-8350P/8360P/8750P et MFC-9660/9760/9850/9870/9880/9880N. |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 150 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 355 x 150 x 125 mm |
| Package weight | 1.18 kg |
| Weight | 823 g |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Print quality | |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.18 kg |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Compatibility | HL-1030/1230/1240/1250/1250LT/1270N/1270NLT, HL-1430/1440/1450/1450LT/1470N/1470NLT, HLP-2500, FAX-8350P/8360P/8750P et MFC-9660/9760/9850/9870/9880/9880N. |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 18.8 cm |
| Pallet gross weight | 291.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother TN-6600 Toner-kit high-capacit...
£57.35
|
Recommended
HP Q6511X/11X Toner cartridge black, 1...
£77.00
|
Hot Product
HP C9720A/641A Toner cartridge black,...
£79.20
|
New
HP CE252A/504A Toner cartridge yellow,...
£62.70
|
HP CE250X/504X Toner cartridge black h...
£51.70
|
Bestseller
HP CE251A/504A Toner cartridge cyan, 7...
£78.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN6600
|
Q6511X
|
C9720A
|
CE252A
|
CE250X
|
CE251A
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Yellow
|
Black
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Brother
|
HP
|
HP
|
N/A
|
HP
|
HP
|
























































































































































































