Be the first to review this product
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 Plus - Night Black
In stock
SKU
MO67NIBL1642
Monaco - iPhone 14 Plus - Night Black
- dbramante1928 is guided by WWF towards nature and Climate Positive
- Made from recycled plastic materials equivalent to 1x0.5L plastic bottles, 100% recyclable
- Features a non-slip grip, easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen
- Custom-fit and slim yet impact protective design (1.2m/4ft impact protection)
- Integrated MagSafe magnet
- FSC certified Packaging
| Maximum screen size | 6.7 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Recycled plastic |
| Product colour | Black |
| SKU | MO67NIBL1642 |
| EAN | 5711428016423 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Monaco is an impact protective comfort-grip silicone MagSafe case made from recycled plastic materials. You will love how it feels in your hands, as this case has a super soft grip-friendly finish. With easy-to-press buttons and raised edges to protect camera and screen, Monaco offers complete protection of your phone. The integrated MagSafe magnet ensures effortless wireless charging.
• Made from GRS-certified recycled and recyclable plastic materials
• Non-slip grip and a super soft feel
• Custom fit all-around protection
• 3-layer impact protective yet slim design
• Fully MagSafe compatible
• Made without compromising on quality, functionality, and design
• Made from GRS-certified recycled and recyclable plastic materials
• Non-slip grip and a super soft feel
• Custom fit all-around protection
• 3-layer impact protective yet slim design
• Fully MagSafe compatible
• Made without compromising on quality, functionality, and design
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Recycled plastic |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Max |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Colour name | Night Black |
| Closure type | Not applicable |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Material | Recycled plastic |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 14 Max |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Impact resistant, Scratch resistant |
| Colour name | Night Black |
| Easy to apply | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Colour name | Night Black |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
dbramante1928 Monaco - iPhone 14 Plus...
£18.94
|
Hot Product
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
£20.88
|
CoreParts MOBX-COV-JL-XR mobile phone...
£18.00
|
Bestseller
Urbany's Lollipop mobile phone ca...
£26.98
|
Popular
dbramante1928 Greenland - iPhone 12/12...
£23.75
|
New
dbramante1928 Greenland - OnePlus 10 P...
£23.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MO67NIBL1642
|
77-65401
|
MOBX-COV-JL-XR
|
P1112640-233
|
GL61CL001415
|
GLOPCL001527
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Otterbox
|
CoreParts
|
Zebra
|
Dbramante1928
|
Dbramante1928
|
| Material |
Recycled plastic
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
Recycled plastic
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Transparent
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
OnePlus
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|






























































































































































































