Be the first to review this product
dbramante1928 Roskilde MAG Kick ICON - Galaxy S26 - Midnight
In stock
SKU
ROSSICBL5759
Roskilde MAG Kick ICON - Galaxy S26 - Midnight
| SKU | ROSSICBL5759 |
|---|---|
| EAN | 5711428057594 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Roskilde Magnet Kick ICON balances refined style with reliable protection and responsible materials. Made from dbramante1928’s innovative ICON material, it offers a soft-touch finish, exceptional durability, and a surface that resists scratches, stains, and pen marks. Featuring built-in MagSafe compatibility and 1.2m (4ft) drop protection, it secures your phone without sacrificing feel or design. The integrated magnet Kickstand not only supports seamless wireless charging but also doubles as a hands-free stand for both horizontal and vertical viewing. Crafted with GRS-certified recycled materials and fully recyclable, this case features a soft microfiber lining for added protection and a slim, minimalist profile, providing a premium in-hand experience.
| Design | |
|---|---|
| Desktop stand | Yes |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Navy |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S26 |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Scratch resistant, Impact resistant, Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | Yes |
| Colour name | Midnight |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Navy |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S26 |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Scratch resistant, Impact resistant, Drop proof |
| Built-in battery | No |
| Desktop stand | Yes |
| Colour name | Midnight |
| Drop proof up to | 1.2 m |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Colour name | Midnight |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
dbramante1928 Roskilde MAG Kick ICON -...
£18.29
|
Bestseller
OtterBox Symmetry Series for Apple iPh...
£15.02
|
Recommended
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
£20.88
|
CoreParts MOBX-COV-JL-XR mobile phone...
£18.00
|
Hot Product
Urbany's Lollipop mobile phone ca...
£27.18
|
Popular
dbramante1928 Greenland - iPhone 12/12...
£23.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ROSSICBL5759
|
77-62794
|
77-65401
|
MOBX-COV-JL-XR
|
P1112640-233
|
GL61CL001415
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Otterbox
|
Otterbox
|
CoreParts
|
Zebra
|
Dbramante1928
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
Recycled plastic
|
| Product colour |
Navy
|
Black
|
Black
|
Black
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|












































































































































































































