Be the first to review this product
dbramante1928 Greenland - Galaxy S22 - Clear
In stock
SKU
GLSSCL001446
Greenland - Galaxy S22 - Clear
- dbramante1928 is guided by WWF towards nature and Climate Positive
- Made from 100% recycled materials, 100% recyclable
- The equivalent recycled material weight of a 2L plastic bottle is used to make each case
- Slim, impact protection case with non-slip grip and easy-to-press buttons
- Compatible with wireless charging in case
- FSC certified Packaging
| Maximum screen size | 6.1 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Case type | Cover case |
| SKU | GLSSCL001446 |
| EAN | 5711428014467 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Keep our oceans clear of plastic with our Greenland clear case! A soft and completely clear snap-on impact protective case made from recovered and recycled plastic materials. With its eco-friendly crystal-clear material and all-around protection, you can show off your phone with peace of mind.
•Made from certified recycled and recyclable plastic materials
•Impact protection
•Non-slip comfort grip
•Custom fit 4-sided protection
•Compatible with wireless charging
•100% crystal clear
•Made without compromising on quality, functionality, and design
•Made from certified recycled and recyclable plastic materials
•Impact protection
•Non-slip comfort grip
•Custom fit 4-sided protection
•Compatible with wireless charging
•100% crystal clear
•Made without compromising on quality, functionality, and design
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S22 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Easy to apply | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75 mm |
| Height | 150 mm |
| Depth | 11 mm |
| Weight | 22 g |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 81 g |
| Design | |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Closure type | Not applicable |
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Transparent |
| Brand compatibility | Samsung |
| Compatibility | Galaxy S22 |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Protection features | Scratch resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Packaging data | |
| Package width | 117 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 81 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 395 mm |
| Master (outer) case length | 245 mm |
| Master (outer) case height | 230 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.71 kg |
| Master (outer) case tare weight | 740 g |
| Master (outer) case net weight | 740 g |
| Master (outer) case volume | 22258.25 cm³ |
| Country of origin | China |
| Products per pallet (EU) | 1440 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
New
dbramante1928 Greenland - Galaxy S22 -...
£20.33
|
Bestseller
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
£20.06
|
Hot Product
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
£20.89
|
Popular
dbramante1928 Lynge - iPhone SE/8/7/6...
£25.19
|
CoreParts MOBX-COV-JL-11 mobile phone...
£18.00
|
CoreParts MOBX-COV-JL-XR mobile phone...
£18.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GLSSCL001446
|
77-56603
|
77-65401
|
LYI8GTBL1087
|
MOBX-COV-JL-11
|
MOBX-COV-JL-XR
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Dbramante1928
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Leather
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
| Product colour |
Transparent
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Samsung
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Wallet case
|
Cover case
|
Cover case
|






























































































































































































































































