Be the first to review this product
dbramante1928 Roskilde MagSafe - iPhone 16 Pro - Black
In stock
SKU
RO61GTBL6351
Roskilde MagSafe - iPhone 16 Pro - Black
- Handmade from durable long-lasting full-grain leather.
| Maximum screen size | 6.3 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Leather |
| Product colour | Black |
| SKU | RO61GTBL6351 |
| EAN | 5711428063519 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Discover the perfect blend of timeless yet modern elegance and great protection abilities with the Roskilde MagSafe leather case. Handcrafted from durable full-grain leather and incorporating recycled materials, this case offers optimal protection while showcasing a refined aesthetic. Over time, the full-grain leather develops a beautiful patina, ensuring your case remains stunning for years to come.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Leather |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Dust resistant |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 Pro |
| Maximum screen size | 16 cm (6.3") |
| Protection features | Dust resistant |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
dbramante1928 Roskilde MagSafe - iPhon...
£24.49
|
Bestseller
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
£20.06
|
Recommended
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
£20.89
|
Popular
dbramante1928 Lynge - iPhone SE/8/7/6...
£25.19
|
Hot Product
Urbany's Lollipop mobile phone ca...
£26.99
|
New
dbramante1928 Iceland Pro - iPhone 12/...
£28.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RO61GTBL6351
|
77-56603
|
77-65401
|
LYI8GTBL1087
|
P1112640-233
|
IP61CL001427
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Dbramante1928
|
Zebra
|
Dbramante1928
|
| Material |
Leather
|
N/A
|
N/A
|
Leather
|
N/A
|
Plastic
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Transparent
|
Transparent
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Wallet case
|
Cover case
|
Cover case
|



















































































































































































