Be the first to review this product
dbramante1928 Roskilde MagSafe - iPhone 16 ProMax - Black
In stock
SKU
RO67GTBL6353
Roskilde MagSafe - iPhone 16 ProMax - Black
- Handmade from durable long-lasting full-grain leather.
| Maximum screen size | 6.9 " |
|---|---|
| Brand compatibility | Apple |
| Material | Leather |
| Product colour | Black |
| SKU | RO67GTBL6353 |
| EAN | 5711428063533 |
| Manufacturer | Dbramante1928 |
| Availability | In Stock |
Discover the perfect blend of timeless yet modern elegance and great protection abilities with the Roskilde MagSafe leather case. Handcrafted from durable full-grain leather and incorporating recycled materials, this case offers optimal protection while showcasing a refined aesthetic. Over time, the full-grain leather develops a beautiful patina, ensuring your case remains stunning for years to come.
| Design | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Leather |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 ProMax |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Dust resistant |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Material | Leather |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 16 ProMax |
| Maximum screen size | 17.5 cm (6.9") |
| Protection features | Dust resistant |
| Recycled materials used for making | Recycled plastic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
| Country of origin | China |
Ratings & Reviews
Ratings & Reviews
Be the first to review this product
We found other products you might like!
You may also be interested in
| Product |
Recommended
dbramante1928 Roskilde MagSafe - iPhon...
£19.63
|
Bestseller
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
£20.06
|
Hot Product
OtterBox Defender Series for Apple iPh...
£20.89
|
New
dbramante1928 Lynge - iPhone SE/8/7/6...
£25.19
|
Popular
CoreParts MOBX-COV-JL-11 mobile phone...
£18.00
|
CoreParts MOBX-COV-JL-XR mobile phone...
£18.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RO67GTBL6353
|
77-56603
|
77-65401
|
LYI8GTBL1087
|
MOBX-COV-JL-11
|
MOBX-COV-JL-XR
|
| Manufacturer |
Dbramante1928
|
Otterbox
|
Otterbox
|
Dbramante1928
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Material |
Leather
|
N/A
|
N/A
|
Leather
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
Wallet case
|
Cover case
|
Cover case
|



























































































































































































































































